Rozwój dziecka: 1 miesiąc życia niemowlaka.
Rozwijam się naprawdę szybko!

Co umiem i co potrafię?

Miesięczne dziecko wydaje się nie umieć nic, przecież to zaledwie początek jego życia. Jeśli się jednak uważnie przyjrzeć, łatwo dostrzec, że jego umiejętności są całkiem spore: samodzielnie oddycha, reguluje temperaturę ciała, pobiera i trawi pokarm, wydala, krzykiem domaga się bliskości. Nigdy później rozwój dziecka nie jest tak szybki. W pierwszym tygodniu życia dziecko potrafi też obracać głowę, chwycić opiekuna za palec i przez chwilę patrzeć uważnie na twarz osoby mówiącej do niego.
Pod koniec pierwszego miesiąca obracanie głowy w kierunku słyszanego dźwięku, światła, czy ruchu, jest coraz bardziej świadome. Kontakt wzrokowy trwa dłużej, dziecko reaguje na głos: uspokaja się, próbuje „odpowiedzieć” wydając gardłowe dźwięki. Okresy czuwania wydłużają się. Dziecko położone na brzuchu próbuje podnieść głowę, leżąc na plecach potrafi zaprzeć się piętami o podłoże i przesunąć nieco do góry.

Abym rozwijał się jeszcze lepiej...

Maluch dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko, około 20-30 cm od twarzy. Rozróżnia kolory, ale najlepiej widzi przedmioty w kolorach kontrastowych: biało-czarnych. Dlatego warto umieszczać takie tkaniny czy zabawki w jego otoczeniu, zawieszając je w wózku czy łóżeczku. Jednak najbardziej stymulującą i interesującą dla malucha „zabawką” jest twarz rodzica, który nawiązuje z nim kontakt oraz wydaje różne zabawne dźwięki: mówiąc i śpiewając. Robienie min, dotykanie swojej twarzy rączkami dziecka to dla niego cudowne doświadczenia, które stopniowo budują również poczucie bliskości.

U lekarza – badania i szczepienia

Kikut pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu tygodnia do dwóch od narodzin. Należy dbać o to, aby przed odpadnięciem i jakiś czas później, jego okolice były suche: nie moczyć podczas kąpieli, przemywać wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, dezynfekować odpowiednimi środkami np. Octaniseptem i osuszać sterylnymi gazikami, często wietrzyć (zapinać pieluchę poniżej pępka, lub wycinać ją w tym miejscu). Jeśli ranka nie goi się, pojawia się zaczerwienienie, a domowe metody odkażenia jej nie skutkują, koniecznie należy skonsultować się z pediatrą.

W pierwszym miesiącu życia dziecka rodzice powinni zadbać o odpowiednie szczepienia. Pierwsze z nich: przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zakażaniu wątroby typu B (WZW B) podawane są jeszcze w szpitalu. Po szczepionce przeciwko gruźlicy w miejscu szczepienia tworzy się czerwona grudka (około 3-4 tygodnie po szczepieniu), która z czasem zamienia się w krostę. Po kolejnym tygodniu krosta pęka, a w tym miejscu powstaje blizna. W czasie kąpieli trzeba trzymać dziecko uważnie, aby nie urażać bolącej ręki, a rankę utrzymywać w suchości i czystości. Najprawdopodobniej w drugim tygodniu życia niemowlaka będzie zalecone odbycie wizyty kontrolnej w przychodni przyszpitalnej bądź pediatrycznej. W trakcie wizyty maluch będzie zważony i dokładnie zbadany. Jest to dobry moment by zadać lekarzowi nurtujące Was pytania. Wzrost niemowlęcia będzie mierzony dopiero po zbadaniu przez ortopedę, co zazwyczaj ma miejsce w drugim miesiącu życia dziecka.

Karmienie piersią

Rozwój niemowlaka jest najlepszy i najzdrowszy przy karmieniu piersią. Mleko mamy zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe niemowlaka do ok. 6 miesiąca życia. Karmić powinno się na żądanie, czyli wówczas, gdy dziecko chce jeść – uważna obserwacja pozwala dostrzec, że głodne dziecko zachowuje się zawsze w ten sam sposób, wydając określone dźwięki. Niemowlę powinno zjadać tyle, ile potrzebuje - samo wie najlepiej kiedy i ile. Trzeba przy tym pamiętać, że żołądek noworodka może jednorazowo pomieścić tylko kilka łyżeczek pokarmu. Oznacza to, że w pierwszych dniach musi jeść naprawdę często. Zwykle jest to 8-12 razy na dobę, choć zależy to indywidualnych potrzeb malucha. Wraz z rozwojem dziecka w kolejnych tygodniach życia częstotliwość karmienia zmniejsza się do 7-8 razy na dobę.

Karmienie sztuczne

Jeżeli konieczne jest karmienie sztuczne, należy wybrać dla dziecka mleko początkowe. Ma ono skład dobrany specjalnie do potrzeb noworodka. Ilość mleka, które dziecko powinno wypić w ciągu doby zależy od producenta i podana jest na opakowaniu. Zazwyczaj zaleca się podanie 7 porcji około 100ml.

Miesięczne dziecko - podsumowanie umiejętności

Pod koniec pierwszego miesiąca życia Twoje dziecko może umieć:

  • podnieść na krótko głowę w pozycji na brzuchu, leżąc na płaskiej powierzchni,
  • zatrzymać wzrok na czyjejś twarzy,
  • zareagować na głos dzwonka, na przykład wstrząśnięciem ciała, płaczem lub uciszeniem się,
  • leżąc na brzuchu, podnieść głowę o 45st.,
  • wydawać krótkie dźwięki gardłowe (oprócz płaczu i krzyku),
  • uśmiechać się, gdy się do niego śmiejesz.