Rozwój dziecka: 8 miesiąc życia niemowlaka.
Z trudem, ale dotrę tam, gdzie chcę!

Co umiem i co potrafię?

Większość dzieci w tym wieku potrafi się już przemieszczać: turlając się, pełzając (podpierając się na rękach i ciągnąc tułów oraz nogi), ale też ślizgając się na pupie, czy pełzając okrężnie. Potrafi dopominać się o uwagę innych: pokrzykując, piszcząc lub płacząc. Samo sprawnie sięga po zabawki lub „prosi” gestem o podanie przedmiotu. Wiele maluchów próbuje stawać – przytrzymując się poręczy łóżeczka czy krzesła – trzeba więc zadbać o to, aby otaczające go przedmioty były stabilne. Dziecko leżące na brzuchu umie podnieść się na łokciach i kolanach, w tej pozycji kołysze się, z czasem zaczyna raczkować, czyli przemieszczać się do tyłu. Coraz częściej wydaje świadomie dźwięki: „mama”, „tata” pojawiają się na widok rodziców.

Abym rozwijał się jeszcze lepiej...

Maluch uderza zabawkami, szarpie je i pociąga, dlatego kupując je trzeba zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z odpowiednich tworzyw. Wszystkie zabawki o ostrych krawędziach należy usunąć z otoczenia dziecka, bo upadek na nie mógłby być niebezpieczny. Siedzący w wannie niemowlak uwielbia obserwować jak w wodzie zachowują się różne przedmioty, a zakręcona i pusta butelka „wyskakująca” spod wody wywołuje ataki śmiechu. Dziecko chętnie bawi się w zabawy w naśladowanie: bije brawo, robi „pa, pa”, pokazuje „taki duży”. Maluch próbuje też powtórzyć inne gesty rodziców wykonywane podczas zabawy: stukanie łyżeczką w stół, uderzenie o siebie pokrywkami. Ciekawą zabawką jest też wyjmowanie i wkładanie przedmiotów z pojemników: klocka z pudełka, skarpetki z kubeczka. Będzie zafascynowane wyciąganiem przedmiotów z kartonu, w którym rodzic zrobi niewielki otwór i przez który wysunie kawałek apaszki lub wstążki.

Częste dolegliwości - przeziębienie

Kiedy pojawi się katar, dziecko jest rozdrażnione, ma stan podgorączkowy, można mu pomóc zmniejszając dolegliwości. Warto mieć w domu sól fizjologiczną (najlepiej w aerozolu), którą można zakroplić dziecku nos – to rozrzedzi wydzielinę i pozwoli ją usunąć. Dlatego przyda się gruszka lub inny aspirator. Podczas snu trzeba dziecko układać tak, aby głowę miało trochę wyżej (na przykład podkładając coś pod nogi łóżeczka z jednej strony). Oddychanie ułatwi nawilżacz i wietrzenie pokoju (szczególnie przed snem). Dziecku trzeba podawać dużo płynów i uważnie je obserwować. Jeśli temperatura rośnie, maluch wyraźnie czuje się źle, jego stan gwałtownie się pogarsza czy występują nowe objawy, bezwzględnie należy zasięgnąć opinii lekarza.

Karmienie piersią

Oprócz mleka mamy dziecko zjada posiłki uzupełniające, na które składać się powinny: 1 raz dziennie jarzyny z mięsem, jajkiem lub rybą, 1 raz dziennie kaszka, przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150g). Do dotychczas podawanych warzyw można dołączyć buraka, selera, brokuła, kalafiora, kapustę (białą, czerwoną, włoską), brukselkę, fasolkę szparagową.

Karmienie sztuczne

Dziecko w zasadzie je to samo, co w siódmym miesiącu, w niewielkim stopniu zmienia się ilość spożywanego jedzenia. Rodzice powinni dbać o to, aby dietę w miarę możliwości wzbogacać o jak najbardziej różnorodne smaki, ponieważ dziecko, które z nimi się oswoi, będzie później chętniej je jadło.

8 miesięczne dziecko - podsumowanie umiejętności

Pod koniec ósmego miesiąca życia Twoje dziecko może umieć:

  przełożyć klocek lub inny mały przedmiot z jednej rączki do drugiej,
 • stać z podparciem, trzymając się kogoś lub czegoś,
 • protestować przy próbach odbierania zabawki,
 • przesunąć się w kierunku zabawki i wziąć ją,
 • bawić się w „akuku”,
 • usiąść z pozycji leżącej na brzuszku,
 • raczkować lub pełzać,
 • podciągnąć się z siedzenia do stania,
 • podnieść mały przedmiot, używając palca wskazującego i kciuka,
 • mówić „mama” i „tata” bez zrozumienia.